Zvláště pokud mají senioři nějaké závažnější problémy se zrakem či pohybem, je nutné s tímto handicapem počítat a podle toho zařídit všechny místnosti. Nejenom že musejí senioři správně vidět, proto je důležité jim dopřát ve všech místnostech hodně světla, je také nutné zařídit, aby bylo všechno důležité ve výšce od pasu po jejich oči. Jak se řeší co nejméně náročné bydlení? Pojďme se na to společně podívat.
1. Výběr lokality
Měli byste dbát na to, aby byl byt blízko důležité infrastruktury pro vašeho příbuzného. Tedy lékaři, lékárny, obchod s potravinami, hromadná doprava, městská knihovna, či cokoliv, co dělají vaši prarodiče nebo rodiče často. Ideální je volit místo s dostatkem zeleně, někde, kde je park nebo kulturní centrum.
2. Výběr bytu
Dokonce i když má důchodce zatím správně fungující pohybová aparát, vždycky byste měli volit spíše byty v nižších patrech, ideálně orientovaných na východ, jich a západ, a to kvůli přirozenému světlu. Ideálně vybírejte místo, které je dobře dostupné i pro vás, abyste mohli kdykoliv přijít na pomoc.
3. Bezbariérový přístup
Žádné schody, případně výtah hned od přízemního patra. A samo sebou by měl mít byt bezbariérový přístup a pohyb. Také by zde měly být instalovány bezpečnostní dveře proti zlodějům a lidé by měli být uvědomeni o tom, že nesmějí nikomu otevírat, nic podepisovat, s nikým se nebavit.
Jak správně připravit interiér?
Mělo by být zamezeno všemu, o co mohou staří lidé zakopnout. Neměly by být nikde prahy ani vyvýšené podlahy. Ideální jsou PVC podlahy nebo lité podlahy, které se nikde neodštěpují. Pokud ale nějaké výstupky nebo prahy v bytě jsou, bylo by dobré je správně barevně označit. Samo sebou byste měli dbát na správné osvětlení místnosti, raději více než méně.
· Vynechte v bytech přímotopy nebo kamna
· Všude musí být dostatek místa na to, aby se dalo projít
· V koupelně musejí být madla u vany i na toaletě
· Byt by měl mít mnoho oken a balkon