Část majitelů z nevědomosti nebo lenosti, ale i z obavy před dalšími výdaji, nechává své plechové mazlíčky, kteří již dosloužili, odstavené na různých místech. Docela často vidíme vozidla odstavená na opuštěných místech nebo na velkých rozlehlých parkovištích, která poskytují anonymitu. Může dojít k úniku provozních kapalin a tím ohrožení životního prostředí. Rovněž neopravitelná vozidla po těžkých haváriích se musí ekologicky zlikvidovat. Drtivá většina vrakovišť nabízí ekologickou likvidaci vozidel zcela zdarma.
Na koho se obrátit
Obraťte se na autovrakoviště, které při vědomí toho, že vozidla jsou zákonem kvalifikována jako nebezpečný odpad, postupují podle daných pravidel. Některá vrakoviště nepojízdné vozy zdarma odvezou k likvidaci.
Jak to probíhá?
Samotná likvidace vozidla je rozdělena na několik částí. Jako první se z vozidla odstraňují provozní kapaliny a náplně, tzn. případné zbytky pohonných hmot, Ad Blue, motorový olej, chladící a brzdová kapalina, směs do ostřikovačů. Ty se pak likvidují způsobem předepsaným pro likvidaci ropných a jiných nebezpečných látek.
Poté se vozidlo postupně rozebírá a jeho jednotlivé části se dělí podle druhu odpadu, zvlášť se dávají plasty, guma, železo i neželezné kovy. Nakonec zbyde jen kostra karoserie, ta se rozřezává na menší kusy.
Odhlášení z evidence motorových vozidel
Pozor na to, že odhlásit vozidlo z registru vozidel je možné až po předložení Potvrzení o ekologické likvidaci. Potvrzení vám vydá vrakoviště, kde jste vrak nechali zlikvidovat. Současně s ním musíte odevzdat obě registrační značky.
Pro zrušení povinného ručení u pojišťovny budete potřebovat velký Technický průkaz, kde je proveden záznam o vyřazení z registru vozidel a zelenou kartu.
Zda má právě vámi vybrané vrakoviště potřebný souhlas k ekologické likvidaci, si můžete ověřit na webových stránkách Ministerstva životního prostředí.