Pro firmu je podstatou nábor samotný. Důležité je nabírat nezkušené zaměstnance nebo absolventy, které jdou dobře formovat, jdou vychovat od samotného začátku. Vyplácí se spolupráce s poradenskými a vzdělávacími organizacemi či školami.
Případná negativa spočívají v drahém organizování, zapracování zaměstnanců a následná adaptace zaměstnance požaduje delší časovou prodlevu. Nikdy nemáme jisté, že jsme vybrali toho správného člověka na správné místo.
Když se nějaký interní zaměstnanec snaží získat povýšení a najednou mu do firmy přijde nový šéf, je pravděpodobné, že se vyvolají nové konflikty a rivalita, vyhrotí se vztahy na pracovišti, jelikož firma bude zasáhnuta nových proudem myšlení a dynamikou. Vše nebude, jako bylo po starém a adaptace na nová pravidla je komplikovanější.
Je tato pracovní pozice nutná?
V první řadě je důležité vytvoření analýzy pracovního místa. Pak zjistíte, jak se prolíná či neprolíná do podniku, v hierarchii atd. Pakliže je místo bráno jako zbytečné, zruší se a firma přestane přicházet o peníze vyplácené v oblasti odměňování. V různých případech lze použít tzv. outsourcing. Nabíráte zaměstnance z jiných firem, je tomu tak například u spolupráce se zkušenými IT konzultanty či specialisty. Nebezpečí tkví v otevření se novým a neznámým lidem a nové firmě, se kterou spolupracujete. Podnik následně vidí na vaše know-how, organizování, management, data atd.
Výběr zaměstnance v bodech:
– Definování požadavků (analýza pracovních míst, popis pracovních míst)
– „Přilákání“ uchazečů (oslovit je – inzerování, vývěsky, letáky, spolupráce s úřady práce)
– Personální marketing (správné PR firmy – dny otevřených dveří, partner v různých odvětvích)
– Požadované dokumenty od uchazečů
– Vybírání uchazečů (shromažďování informací – co od uchazečů požadujeme)
Už si brousíte zuby na mladé a skvělé talenty? Neváhejte a pusťte se do toho.