Moldavská republika je stát na východě Evropy, ležící mezi Ukrajinou a Rumunskem. Díky příhodnému podnebí a kvalitním černozemím je snad přímo předurčeno k pěstování, výrobě a vývozu vín. Však také vyváží nejvíc vína na světě. Na osobu je to úctyhodných třicet litrů a je to také hlavní exportní produkt Moldavska. Pokud znáte vína z Jižní Afriky, možná vás překvapí, že Moldavsko má vinic stejný počet.
Někdy se setkáme se zaměňováním názvu Moldavsko a Moldávie. Moldávie byla ale historické území, kterého současná Moldavská republika tvoří jen část. Do roku 1991 bylo Moldavsko součástí Sovětského svazu. Vínu se zde daří na jihu, ale i ve střední části země. Klima je zde sušší než na severu. Zimy jsou mírné, léta dlouhá a horká, také podzim bývá teplý. Úrodná půda nížin vhodná pro pěstování vína dosahuje až 80 % rozlohy země. V Moldavsku se daří celé škále různých vín. Mezinárodní odrůdy se zde těší velkému zájmu a dlouholeté tradici. Mezi moldavskými víny tak můžeme najít oblíbený Cabernet Sauvignon a Merlot (tyto dvě odrůdy jsou na moldavských vinicích nejvíce zastoupené), Pinot Noir a další výborná červená vína, ale samozřejmě i bílá vína plná chuti, jako je třeba Sauvignon a Chardonnay. A také i jejich vyvážené směsi.
Moldavské víno, stejně jako jeho chuť, se neustále vyvíjí k lepšímu. Jednak je to tím, že se cíl vývozu postupem času přesunul z Ruska do jiných zemí, které na moldavské víno kladou větší nároky a také tím, že se se místní vinaři navrací k původním vinařským odrůdám, které byly zatím spíše upozaděny a tvoří jen asi desetinu pěstované révy. Původními pro toto okolí jsou například odrůdy Feteasca Neagra (snad nejlepší odrůda červeného vína v Moldavsku a Rumunsku) nebo Rara Neagra. Ať už upřednostňujete jakýkoli typ vína, věřím, že si z nabídky moldavských vín vyberete to své. A nemusíte zůstat u jednoho typu, Moldavsko se svými čtyřmi vinnými oblastmi a sluncem zalitými léty může nabídnout pro každého něco.